Tachikawa 14Y typ Lo(Ro)

W listopadzie 1937 roku z zakładów Tachikawa Hikoki wydelegowano do USA w ramach współpracy w zakresie technologii lotniczej inżynierów Nakagawa i Terazawa. Kolejnym krokiem było rozbudowanie fabryki w latach 1938-39 na poczet przyszłej produkcji samolotów 14Y.

W tym samym czasie począwszy od marca 1938 r. Armia Cesarska importowała z USA dwadzieścia samolotów, a linie lotnicze Danippon Koku – dziesięć sztuk tych szybkich dwusilnikowych samolotów pasażerskich.

W Armii Cesarskiej im nadano nazwę podstawowy samolot transportowy typu Lo (w oryginalnej japońskiej pisowni Ro), po czym podjęto formalną decyzję o ich przyjęciu na stan i wdrożeniu do rodzimej produkcji pod nazwą Tachikawa 14Y.

W rezultacie pod koniec 1940 roku Armia Cesarska miała zakupione i produkowane samoloty transportowe Tachikawa 14Y typ Lo z dwoma różnymi typami importowanych silników Lockheed 14WG-3 Superelectra i Wright GR-1820G3 Cyclone. Później dokonano zamiany silników na produkowane przez Mitsubishi mniejsze gabarytowo i lepsze rodzime jednostki napędowe Mitsubishi Ha-26 „Mizumi Hoshi” (w tłumaczeniu na j.polski „Szczęśliwa Gwiazda”).

Samoloty Tachikawa 14Y wytwarzano głównie na potrzeby transportu pododdziałów (drużyn) piechoty. Skrzydło było wyposażone w szczeliny skrzelowe, oraz w instalację przeciwoblodzeniową na części krawędzi natarcia.

Zaraz po rozpoczęciu produkcji maszyn 14Y władze wojskowe nakazały zorganizować ich wytwarzanie w zakładach Kawasaki. W zakładach Tachikawa w latach 1940 – 42 wyprodukowano łącznie 45 egzemplarzy samolotów tego typu.

W zakładach Kawasaki dokonano przeróbek tego modelu poprzez wydłużenie kadłuba, poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie ładowności samolotu wskutek czego tak zmodyfikowany samolot był produkowany jako samolot transportowo-towarowy typ 1 (znany też jako Kawasaki Ki-56).

Materiały źródłowe:

  • „Handbook of Japanese Aircraft 1910-1945”, Model Art. 327

Opracował: Paweł Piwoński

Reklamy

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: