Messerschmitt Me 210A-2/Me 410

W styczniu 1943 roku Lotnictwo Cesarskiej Armii importowało z Niemiec dwumiejscowy ciężki myśliwiec Me 210A-2 (Werk Nr.2350). Był to jeden z sześciu prototypów Me 410 wykonanych z seryjnych samolotów Me 210A. Analiza dostepnego w źródłach materiału zdjęciowego ewidentnie wskazuje na użycie w importowanym egzemplarzu wydłużonego kadłuba (typowego dla Me 410), oraz wydłużonych gondol silników DB603A charakterystycznych dla typu Me 410A (chociaż w dostępnych materiałach wspomina się o silnikach DB-601F typowych dla Me 210).

Samolot mógł zabrać także do jednej tony ładunku bomb w komorze bombowej – co z punktu widzenia japońskiej strony czyniło go samolotem myśliwsko-bombowym.

Sprowadzony samolot był zmontowany w zakładach Kawasaki w Akashi. W lutym 1943 roku przy próbnym rozruchu silników uszkodzono je – co spowodowało przesunięcie terminu prób – po koniecznej do wykonania naprawie. W maju 1943 roku niemiecki pilot Stöhr (nazwisko może być zniekształcone z racji braku odnośników w europejskich źródłach) wykonał próbny lot. Drugi lot wykonywał pilot Cesarskiej Armii uszkadzając samolot na skutek przymusowego lądowania. Zniszczeniu uległy wówczas śmigła, golenie podwozia, oraz ramy silników. Na skutek tak dużych uszkodzeń Cesarska Armia zrezygnowała z dalszych testów i zdecydowała pozostawić uszkodzony samolot do badań i analiz na terenie zakładów Kawasaki.

Dalsze losy tej maszyny nie są znane.

Materiały źródłowe:

  • “Handbook of Japanese Aircraft 1910-1945”, Model Art. 327
  • Szymon Tetera, „Messerschmitt Me 210”, Lotnictwo, nr specjalny 4
  • George Punka, In Action 147 „Messerschmitt Me 210/410”, Squadron/Signal Publications
  • Rev. John McIllmurray, „Bomber Destroyer”, SAMI September 2008 v 14 i 9

Opracował: Paweł Piwoński

Reklamy

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: